Varifocal Kamera

Varifocal Kamera değişken odaklıdır. Bu kameralarla uzak mesafelerden, yakın ve net görüntü elde edilir. Para okumak içinde kullanılır.

Varifocal güvenlik kameralarının bir diğer ismi de değişken odaklı kameradır.

Kullanım Amacı

Güvenlik kameraları, konumlanacağı yere ve kullanım amacına göre seçilir. Örnek verecek olursak, iyi bir gece görüş için starlight, ısı ölçümü için termal, yakın mesafeler için sabit lensli, uzak mesafeler için ise varifocal özellikli güvenlik kameraları kullanılır.

CCTV ve IP sistemlerde varifocal güvenlik kameraları bulunur.

2 megapiksel 2.8-12, 4 megapiksel 2.8-12 ve megapikseli yüksek varifocal güvenlik kamerası çeşitleri bulunmaktadır.

Varifocal Kamera

Varifocal Kamera

Uzak Mesafeleri Yakınlaştırır

Güvenlik kamerası montajı yapılmadan önce, detaylı bir alan keşfi yapılmalıdır. Bu keşif sırasında güvenlik kamerası görüntülenmek istenen yerin uzağına kurulması gerekirse varifocal kameralar kullanılmalıdır. Sabit lensli güvenlik kameraları 5 metre ötesini net göstermez. Varifocal güvenlik kameraları ise uzak mesafede olan bölgeyi zoomlama ile net gösterir.

Uzak mesafeleri yakın gösterme özelliği, güvenlik kamera sektöründe ihtiyaç duyulan bir konudur.

Sabit ve Motorize Ayarlı

Varifocal kameralar manuel sabit ayarlı varifocal güvenlik kamerası ve motorize varifocal güvenlik kamerası olarak iki çeşide ayrılır. Manuel sabit ayarlı değişken odaklı kameralar tornavida ile elle ayarlanır. Motorize varifocal kameraları ise güvenlik kamerasının içinde bulunan motor yardımı ve joislikle yada kayıt cihazından ayarlanır.

Kullanım Alanları

Varifocal kamera bir çok alanda kullanılır. Sabit odaklı güvenlik kameralarına göre değişken odaklı kameralar daha avantajlıdır. Varifocal kameraların kullanım alanı saymakla bitmez. Özellikle iş yerlerinde, fabrikalarda makinelerin olduğu bölgeler ve sabit odaklı güvenlik kameralarının konulamadığı çalışma alanlarında varifocal kameralar tercih edilir.

Berberler, bakkallar, marketler, büfeler, giyim mağazaları, beyaz eşya mağazaları, restoranlar, lokantalar, manavlar, pastaneler, nalburlar, oto tamircileri gibi esnaflar ise varifocal güvenlik kameralarını, para banknotlarının miktarını okumak için kullanırlar.

 

Resmi Kurumlar Kullanıyor

Belediyeler, noterler, vergi daireleri, esnaf odaları, ticaret odaları, maliye gibi para veznesi bulunan resmi kurumlar, varifocal güvenlik kameralarını, para miktarını görmek için kullanırlar.

Varifocal kameraları, uzak mesafeleri yakınlaştırdığı için güvenlik kamera sektöründe, firmalar tarafından yaygın olarak kullanılmaya devam edilecektir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir