Trafo Arızaları

Trafo arızaları, güvenlik kamera sistemlerinde en çok karşılaşılan durumlardandır. Trafo güvenlik kameralarına CCTV kablolar aracılığıyla enerji taşır. Güvenlik kamera kayıt cihazları da, trafo sayesinde çalışır. Kısacası trafo, kameraların ve kayıt cihazının, enerji ihtiyacını karşılar.

Güvenlik kameraları ve kayıt cihazları doğru akımla çalıştığı için trafo alternatif akımı doğru akıma çevirir.

Trafo Seçimi

Doğru akımla çalışan güvenlik kamera sistemleri genelde 12 volt 2 amper ve sonrasında kamera sayısı arttıkça 2 amper ekleyerek trafo seçimi yapılır. 4’lü güvenlik kamera sistemlerinde 10 amperlik trafo yeterli olurken, 8’li güvenlik kamera sistemlerinde 20 amper güvenlik kamera trafosu kullanılır.

Trafo Arızası

Voltaj Arızaları

Çoğu kez düşük amperle kullanılan trafolar güvenlik kameralarında arızalara neden olur. Bazı trafolarda ise Voltun az olması sebebiyle görüntülerde canlılık olmaz. Kimi trafoların Volt açma vidası sayesinde Volt açılarak düşük voltaj sorunu ortadan kaldırılabilir.

Trafo Yanması

En çok karşılaşılan trafo arızası ise trafonun tamamen enerji vermemesi meslektaşlarımızın tabiriyle trafo yanmasıdır. Şehir şebekelerinden gelen enerji hattındaki voltaj yükselme ile alçalmaları, yıldırım düşmesi ve topraklama düzeyinin standartları karşılamaması, trafo yanmasına neden olur. Güvenlik kameralarındaki arızalar neticesinde kısa devre oluşması trafo arızasına neden olur. Bu tarz kısa devre arızalarında, güvenlik kameralarını besleyen trafonun kameralara giden ilk çıkışta artı eksi kutup, (farz nötr) kablolarında ciddi bir ısınma meydana gelir.

Kısa Devre Trafo Arızası

Güvenlik kameralarında kısa devre sonrası oluşan ısınma fark edilmezse, güvenlik kamera kablolarında hasar meydana gelir, sonrasında ise trafo yanar. Trafo voltajının zamanla azalmasıyla kamera görüntüleri canlılığını kaybeder.kayıt cihazı trafosunun voltajının düşmesiyle HDD diskinin kaydetmeme arızası oluşur.

İP Sistemlerde Trafolar

İP güvenlik kamera sistemlerinde yine benzer arızalar meydana gelir. İP güvenlik kamera sistemlerinde genelde POE swich kullanılır. POE swichler İP güvenlik kamera sistemlerinde trafo görevi görürler. İP güvenlik kamera sistemlerinin ayıt cihazlarında ise yine trafolar kullanılır.

Merkezi Uydu Sistemlerinde Kullanılır.

Merkezi uydu sistemlerinde cihazın enerji ihtiyacına göre, doğru akım 13 ve 18 amper aralığında trafolar kullanılır.

Trafo Arızalarına Karşı Önlemler

Trafo arızaları güvenlik kamera sistemlerinde en çok karşılaşılan sorunlardandır. Trafo arızalarıyla karşılaşmamak için kaliteli trafolar seçilmeli, kamera sayısına göre trafo amperi belirlenmeli, trafo yeni bile olsa voltajı kontrol edilmeli, topraklama işlemi yapılmalı ve topraklama değeri ölçülmeli, şebeke elektriği düzenli kontrol edilmeli, mümkünse güvenli kamera sisteminde online güç kaynağı kullanılmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.