Mobese Kameraları

Mobese kameraları; emniyet güçlerinin cadde ve sokakları 24 saat izlemek için kullandığı, zumlama özelliği yüksek güvenlik kameralarıdır.

Mobese Kameraları Tarihi

Mobese güvenlik kameraları ülkemizde 1996 yılı sonrasında kullanılmaya başlanmıştır. 2001 yılı sonrasında neredeyse tüm illerde kademeli olarak, mobese kamera sistemlerine geçiş yapılmıştır.

Mobese Kameraları

Yer Tespiti

Mobese güvenlik kamera sistemlerinin kurulacağı ilin veya ilçenin önce keşfi yapılır. Sonrasında belirlenen noktalarda mobese güvenlik kameralarının montajı yapılır.

Çalışma Sistemi

Mobese sistemlerinde görüntüler kablolar veya antenli link sistemleri ile merkez izleme odasına taşınır. Genelde mobese sistemlerinde, fiber kablolar kullanılmaktadır. Antenli sistemlerde sinyaller merkezde bulunan izleme odasına görüntüler iletilir ve kayıt cihazına kayıt edilir.

Özellikleri

Mobese sistemlerinde özellikle plaka okuma ve merkeze haber verme özelliği vardır. Bu özellikle çalıntı olan, hırsızlığa karışmış, bağlaması bulunan veya eksik evrakları (araç muayenesi araç sigortası) olan araçlar tespit edilmektedir.

Plaka okuma, 360 derece dönme, aşağı yukarı hareket, zumlama özellikleriyle mobese kamera teknolojisi sürekli gelişmektedir.

Mobese sistemlerinde bulunan Speed Dome güvenlik kameraları 360 derece dönme özelliği sayesinde dönerek görüntü alabilir. Speed dome güvenlik kameraları PTZ kamera olarak da bilinmektedir. Mobese güvenlik kameralarıyla olay yeri merkezden kumanda edilerek, sağa sola, yukarı aşağı zumlama yapılarak izlenir.

Yüz Okuma Sistemleri

Gelişen teknolojiyle birlikte mobese kameralarında, araç plaka takibi, yüz okuma, suçluları bulma gibi özelliklerde bulunmaktadır. Kamuoyunda Çin’de yüz okuma sistemli güvenlik kameralarının yaygın bir şekilde kullanıldığı konuşulmaktadır.

Çinde 500 megapiksel, yüz okuma sistemi güvenlik kamerasıyla bir stadyumdaki binlerce kişinin yüz fotoğrafını çektiği yönünde haberler mevcuttur. Buradaki amaç ise suçluları tespit edip, yapay zeka ile emniyete bildirmektir. Teknoloji ilerledikçe hayatımızın farklı alanlarında, güvenlik kameralarının önemi, kat ve kat artacaktır.

Parklarda Mobeseler

Belediyeler, parklara yerleştirdikleri mobese güvenlik kamera sistemleri görüntülerini, emniyetle paylaşmaktadır. Bazı belediyeler internet sitelerinden parklar ve caddelerin mobese görüntülerini canlı yayınlamaktadır.

Fabrikalarda Speed Dome güvenlik kameraları kullanılarak, çalışan personeller zumlama yapılarak, yakından izlenilmektedir.

Mobese kameralar hırsızlık, çalıntı araç bildirimi, trafik kazaları, cinayetlerin çözülmesi gibi konularda güvenliği sağlamaktadır.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.