Kayıt Diski

Kayıt diski, HDD diskler güvenlik kamera kayıt cihazının içinde bulunan, 24 saat kayıtları depolayan, hafıza görevi üstlenen ürünlerdir.

Günümüzde Yaygın Olarak Kullanılıyorlar

HDD diskler yapı itibariyle adı üzerinde geliştirilmiş disketlerdir. İçinde belirli bir dönme hızı olan harddiskler güvenlik kayıt cihazına gelen verileri kendi disketi üzerine kaydeder. Görüntüler lazım olduğunda ise kayıt cihazından bu kayıtlar rahat bir şekilde izlenir. Bilgisayarlarda, kayıt cihazlarında olduğu gibi, eskiden bu yana HDD diskler kullanılmaktadır. HDD disklerin ilk icadı, 1950’li yıllara dayanmaktadır. HDD diskler, günümüze kadar teknolojik güncelliğini korumuş ve yaygın bir şekilde kullanılma başarısını göstermiştir.

USB Maliyetli

Kayıt Diski; Yeni teknolojik gelişimle USB dediğimiz aletler Haddisklerin yerini almaya başlamıştır. USB belleklerin, günümüz koşullarında maliyetli olması sebebiyle, halen HDD diskler yaygın bir şekilde bilgisayar, güvenlik kamera sistemleri ve diğer depolama sistemlerinde kullanılmaktadır.

Dönüş Hızı Okuma Hızını Arttırır

Sabit disk (HDD disk) dönüş hızları verilerin okunmasında kolaylık sağlar. 5400 RPM bir HDD diske göre, 7200 RPM HDD disk dönüş hızı, daha hızlı veri okunmasını sağlamaktadır. USB depolama aygıtları ise harddiske göre kat kat hızlıdır. Bu hızı kıyaslarsak HDD diskler kablolu internet, USB bellekler ise fiber internet hızındadır.

Kayıt Diski Arızaları

Kayıt diski, HDD diskler genelde bad sector adı verilen arıza çeşidini verirler. Bad sector demek, diskin kullanılamayan bölümü demektir. Bad sector arızası ani elektrik kesintileri ve kayıt cihazı veya bilgisayar çalışırken yerinden oynatılması yada sallantı sebebiyle meydana gelir. Sallantılar HDD disklerin yüzeyinin çizilmesine sebep olur ve harddiskin yüzeyinde bac sector meydana gelir.

Bac sector arızalarının onarımında bilgisayar programı kullanılarak, arızalı disk yüzeyi kapatılıp arızalı harddisk, yeniden kullanılır hale getirilebilir. Bu yöntem çok sağlıklı olmamasına rağmen işe yaramaktadır.

Diğer bir arıza ise ani elektrik gidip gelmeleri yada yıldırım düşmesi şimşek çakması voltaj yükselmesi gibi durumlarda ortaya çıkan kayıt cihazının Hard disc görmeme arızasıdır. Bu arızayı gidermek için ise, kayıt cihazını fabrika ayarlarına geri döndermek yada kayıt cihazı HDD yi görüyorsa, diske format atmak çoğu zaman yeterli olabiliyor.

Kayıt Diski

Kayıt Süresi Hesaplama

HD kamera çözünürlükleri, görüntü kalitesi Analog eski sistem güvenlik kameralarına göre daha yüksek olduğu için HDD diskte daha fazla yer kaplamaktadır. Bu ayrıntı, güvenlik kamerası kayıt cihazlarının, gün veya aylık kayıt süresi hesaplamalarında çok önemlidir.

Kayıt Diski Depolama Alanları

Hard diskler 350GB, 500GB, 1TB, 2TB, 3TB, 4TB, 5TB  ve fazlası olan çeşitlerle, depolama alanına sahiptir. HDD diskler, Kayıt cihazlarının kanal sayısı, destekleme durumu ve depolama alanı kapasitesine göre, güvenlik kamera sistemlerinde kullanılmaktadır. Kayıt cihazları kamera sayısına göre 4,8,16,32 kanal olarak çeşitlilik gösterirken, aynı zamanda HDD diskleri de sayısına göre desteklemektedirler. Güvenlik kamerası kayıt cihazlarını üreten toptancı firmaların çoğu, 16 kanal cihazlarını iki HDD disk takılacak biçimde tasarlanmışlardır.

Sürekli Sağlıklı Kayıt İçin Tavsiyeler

Güvenlik kamera sistemlerinde sürekli kayıt için birinci husus, öncelikle kayıt cihazının kaydetme işaretini sürekli kontrol etmek gerekir. İkinci husus ise güvenlik kayıt cihazını kapatmadan yerinde taşıma veya hardiske zarar verecek ani hareket yapmamaktır. Kayıt cihazını hareket ettirecek işlemler, kayıt cihazı kapatılarak yapılmalıdır.

Sürekli sağlıklı kayıt için üçüncü husus ise mümkünse, güvenik kayıt cihazına güç kaynağı bağlamak olacaktır. Güç kaynağı elektrik kesintilerinin sayısını düşüreceğinden HDD disk yüzeyinin daha az çizilmesini ve ani disk kilitlenmelerini önleyecektir. Bu tavsiyelerim işinize yarayacaktır.

Kurumsal Firmalar

Kamera kayıt diski arızası demek, maliyet demektir. Güvenlik kamerası ve elektronik sistemlerde arıza demek, sistemin işe yaramaması demektir.

Her zaman belirttiğim gibi, güvenlik kamera sistemleri işlerinizi kurumsal vergi veren, ve işinde iyi tecrübeli olan firmalara yaptırmanız sağlıklı bir hizmet alabilmeniz için doğru yol olacaktır.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.