Kayıt Cihazları

Kayıt cihazları, kamera kablolarından gelen görüntüleri, HDD diske kaydeden cihazlardır. AHD, XVR, DVR, NVR, HVR gibi çeşitleri vardır.

Kamera kayıt cihazı, receiver Türkçe okunuşu ile uydu resivırı büyüklüğünde, içinde HDD disk(harddisk) bulunan genelde 4 ve 8 li sistemlerde, 12 volt 2 amper gücünde çalışan cihazlardır. Bu cihazlar analog ve HD görüntüleri MJPEG, MPEG4,(Motion JPEG), ve en çok kullanılan, H264 sıkıştırılmış formatında HDD diskine kaydeder.

kayıt cihazları

HDD Diskler

Güvenlik kamerası görüntüleri kaydedilirken en önemli konu, görüntülerin HDD diskinde az yer kaplamasıdır. HDD diskler pahalı parçalardır. HDD disklerin pahalı olması ve güvenlik kamera sistemlerinde önemli olan kayıt depolama işlevini yapması kıymetli olmasını sağlamaktadır.

H264 Formatı

H264, güvenlik kamera kayıt cihazlarında, en çok kullanılan kayıt formatıdır. Bunun sebebi ise, H264 formatının güvenlik kamera kayıt cihazında, çok az yer kaplamasıdır.

AHD Sistem Kayıt Cihazları

Analog ve HD güvenlik kameralarının görüntülerini birleştiren cihazların ismine, AHD denilmektedir. Adı üzerinde A analog, HD ise heşdi görüntü kalitesini temsil etmektedir.

DVR 

DVR kayıt cihazı, CCTV sistem güvenlik kameralarının görüntülerini kayıt altına alan, dijital kayıt cihazlarıdır. DVR açılımı ise, digital video recorder kelimelerinin kısaltılmışıdır. Türkçe anlamına bakıldığında, dijital video kayıt demektir.

NVR

NVR kayıt cihazı adını, network kelimesinden almaktadır. Networg ise İngilizce’de ağ demektir. NVR cihazları IP, aypi güvenlik kameraları için geliştirilmiş kayıt cihazlarıdır. CCTV güvenlik kamera sistemlerine göre IP güvenlik kamera sistemleri pahalıdır. IP güvenlik kamera sistemlerinin avantajı ise, swich vasıtası ile uzak mesafelerden, görüntüleri kayıt cihazına taşıyabilmesidir.

HVR

HVR kayıt cihazı IP analog ve  HD güvenlik kameralarının, tek cihazda kaydedilebilmesini sağlamaktadır. Kısacası eski ve yeni sistem güvenlik kameralarının tek cihazda depolanmasını sağlar.

XVR Kayıt Cihazları

XVR kayıt cihazları da güvenlik kamera sistemlerinde AHD, HD, IP güvenlik kameralarının görüntülerini kaydeder.

HD-TVI / HD-CVI / AHD gibi görüntü formatlarını XVR cihazları destekler. Bu sebeplerle piyasada en çok kullanılan güvenlik kamerası kayıt cihazları, XVR ve HVR cihazlardır.

IP ile AHD Arasındaki Fark

IP sistem güvenlik kameraları networg ağını kullanıp görüntüyü kendisi çözüp işler. CCTV sistem altyapısını kullanan AHD, HD güvenlik kameralarında ise görüntüler, DVR cihazında işlenmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.