Kameralarda Yapay Zeka

Kameralarda Yapay Zeka; güvenlik kameraları gördüğü alanlara odaklanan sistemlerdir. Günümüzde, yapay zekanın kameralarda kullanımı artıyor.

Güvenlik kamera sistemlerinde nesnelerin hareketleri sürekli gözlenmektedir. Güvenlik kamera sistemleri sadece montajının yapıldığı alanı değil, aynı zamanda oradaki tüm varlıkların hareketlerini görüntüler. Güvenlik kameralarının görüntüleri, kayıt cihazının hafızasına kayıt edilir.

Gün geçtikçe yapay zekanın kullanımı, neredeyse her alanda artıyor. Güvenlik kamera sistemlerinde ise yeni yazılımlar oluşturuldukça, güvenlik kameralarının önemi ve özellikleri artıyor.

Wifi kameralarda, (bakıcı kameraları) yaygın olarak yapay zekanın kullanıldığı gözlenmektedir. Son yıllarda, sabit ve çok kanallı güvenlik kamera sistemlerinde de yapay zeka kullanılmaktadır.

Kameralarda Yapay Zeka

Güvenlik kameralarının harekete, ısıya, ışığa olan duyarlılığı bu sektörde bulunan meslek sahipleri tarafından bilinmektedir.

Bu özelliklerin bir alanda kullanımı ise güvenlik kameralarında insan hayvan gibi canlıların seçimini kolaylaştırmıştır. Mesela güvenlik kamera sistemi çalışırken, hareket sensörünün devreye alınması mantıklı bir durumdur. Hareket sensörü ise sadece insan değil hayvan gibi canlıların hareketine algıladığı için kullanışlı olmamaktadır. İşte bu durumda yapay zeka devreye girip insan hayvan ve diğer nesneler arasındaki ayrımın yapılmasını sağlıyor.

Kameralarda Yapay Zeka

Denetim Sağlıyor

Güvenlik kameralarının özellikleri ile yapay zekanın birleşimi sonucunda, sistemler adeta bir alarm cihazı görevi görmektedirler. Güvenlik kamerasının açısının bulunduğu alanda site veya evin dış duvarına bir çizgi çekip, o çizgiyi aşan insanların tespiti ile özellikle istenmeyen kişilerin yakalanması yapay zekanın kullanımı ile sağlanmaktadır. Hatta bu alana sesli ikazda yapılabiliyor. Güvenlik kameralarının yüz tanıma özelliği ile kişilerin kimlik tespiti de mümkündür.

Ev ve sitelerde hırsızlara karşı bu özellikler verimli bir şekilde kullanılırken, iş yerlerinde ise hırsızlığın yanı sıra özellikle fabrikalarda personellerin denetimi de sağlanmaktadır. Ayrıca yine güvenlik kameraları ile kişi sayımı yapılarak, iş yerlerine giren insanların yaş ortalamaları da ortaya çıkmaktadır. Bu sayede özellikle giyim mağazaları kişilerin yaş ortalamalarına göre ürün satışı yapmaktadırlar. Yapay zeka ile günümüz güvenlik kameralarının özelliklerini birleştirerek, etkin güvenlik hizmeti sunan Eyedius firması, arge çalışmaları ile de bu sektörde öncü oluyor.

Güvenlik Etkinliğini Arttıracak

Yapay zeka ile güvenlik kameralarının özelliklerinin birleşimi iş yerleri, apartmanlar, siteler, fabrikalar, kurumlar ve devletlerin ellerini güvenlik konusunda önemli ölçüde güçlendirecektir.

Kısaca özetleyecek olursak, geleceğin teknolojileri güvenlik kamera sistemlerinin yapay zeka ile kullanılmasıyla güvenlik konusunda çok etkili olacaktır.

İnsan ile diğer canlıları ayırt etme, hareketi bildirme, yüz okuma kimlik tespiti, ısıya duyarlılık ile sağlık ve askeri alanda kullanım, ışığı algılaması ve sonradan eklenecek özellikler olacaktır.

Yapay zekanın kullanımı arttıkça, güvenlik kamera sistemleri insanların yaşam ve çalışma alanlarını daha güvenli hale getirecek ve iş yerlerinde verimliliği arttıracaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.