Kamera Sistemi Arızaları

Kamera sistemi arızaları birden çok sebebe bağlıdır. Ürün kalitesi, işçilik hataları, ve çevresel şartlar genelde arıza çıkmasına neden olur.

Ürün Kalitesi

Ürün kalitesi, tüm elektronik sistemlerde akla gelen ilk arıza nedenidir. Ucuz etin yahnisi, ne kadar ekmek o kadar köfte gibi çeşitli atasözleri fiyat orantılı kalitenin önemini vurgulamaktadır.

Kamera sistemi arızaları ile karşılaşmamak için, güvenlik kamera sistemleri, özellikle satış ve teknik servisi sağlayan, piyasada isim yapmış, kaliteli ürün kullanan firmalardan alınabilir. Sattığı güvenlik kamerası ürünlerine teknik destek veren firmalar ürettikleri yada ithal ettikleri ürünlerin özelliklerini iyi bilirler. Sattıkları malın arkasında duran işletmeler ihraç ettikleri yada ürettikleri ürünlerin olası çıkabilecek arızalarını bilirler. Olası çıkabilecek arızaları önlemek için bu firmalar, ürünlerin imal sürecinde ve ihraç ederken, arıza yapmayacak kalitede üretirler yada seçerler. Kaliteli üretim yada kaliteli kamera sistemi ihracatı maliyetli olduğundan satışı, kurulumu, montajı ve servis hizmeti de maliyetlidir.

Kamera Sistemi Arızaları

İşçilik Hataları

Kurulum montaj ve servis neden maliyetlidir?

İşçilik hataları oldukça fazladır. İlk hata tecrübesiz ve eğitimsiz personelin keşif yapmasıyla başlar. Hatalı keşif, hatalı kamera sistemi seçimini ve devamında hatalı sistem kurulumunu beraberinde getirir. Hatalı kablo bağlantıları, kayıt cihazı ve kameraların gelişi güzel montajı sistem kurulduktan sonra arızalara neden olur.

Kurulum ve Montaj Neden Maliyetlidir?

Bu sorunun nedeni çok basittir, piyasada isim yapmış kurumsal firmalar, gelişi güzel işten anlamayan personeller çalıştırmazlar. İyi bilgi ve tecrübe sahibi personeller, verdikleri hizmet kalitesine göre, daha yüksek maaş alırlar. Bu sebeple deneyimli, bilgili, eğitimli personelleri çalıştıran firmalar, kurulum, montaj ve satış sonrası servis işlerinde daha yüksek hizmet bedeli isterler. Müşterilerin bu yüksek bedeldeki kazancı ise sürekli arızalarla uğraşmayacak olmalarıdır. Beş yılda bir kere arıza yapacak sistemle, yine beş yılda ondan fazla arıza yapacak güvenlik kamera sisteminin müşterilere yol açacağı zararlar, kurumsal firmaların sağlayacağı servis, kurulum ve montaj hizmetleri maliyetinden kat kat fazla olacaktır.

Çevresel Şartlar

Kamera sistemi arızaları, oluşmaması için çevresel şartlar olarak ısı, nem, yüksek voltaj, düşük voltaj, yıldırım düşmesi, bina topraklaması, insan yada hayvanların darbeleri genelde arıza nedeni olarak ortaya çıkmaktadır. Bu sebeple güvenlik kamera sistemlerinde uygun yer seçimi ve elektriksel kontroller oldukça önemlidir. Firmalar, yeni yazılımları cihazları yüklediklerinde yazılımsal hatalarda oluşmaktadır. Yazılım hataları, güncellemelerle düzeltilmektedir.

İş yeri, bina, site, daire, apartman, dükkan ihtiyaca göre güvenlik kamerası firması seçimi yapım aşamasında teklif alırken dikkatli olmak gerekir. Kaliteli ürün ve işçilik konusunda deneyimli, servis hizmeti veren firmalara iş yaptırmak demek, arıza kabuslarını sık sık görmemek demektir.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamerası Uzmanı Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.