Kamera Ortam Işığı

Kamera ortam Işığı, güvenlik kamerası için önemli bir faktördür. Işığın güçlü olması güvenlik kamerasının görüntü kalitesini etkiler.

Çalışma Prensibi

Güvenlik kameralarının ışıkla ilgili çalışma prensibinde, gündüz kameralar ışık olduğu için renkli görüntü verirler. Geceleri ise ledler bir infrared ışın yayarlar, bu ışınlar çalışma alanı içinde bir cisme çarparsa geriye yansır. Güvenlik kamerası çalışma devresi gece yansıyan görüntüleri algılar ve siyah beyaz olarak ekrana yansıtırlar.

ortam ışığı
ortam ışığı

Kamera Ortam Işığı Nasıl Olur?

Görüntü kalitesinin iyi olması, güvenlik kamerasının megapikselinin yüksekliğine ve ortam ışığının güçlü olmasına bağlıdır. Görüntü kalitesi yüksek olan bir güvenlik kamerası ortam ışığının yetersiz olduğu alanlarda kalitesiz bir görüntü verir. Ortam ışığı yetersizse güvenlik kameraları gündüz görüntülerinde renkleri net vermez, gece görüntülerinde ise yakın cisimler siyah içinde beyazımsı dumanlı gibi uzak bölgelerdeki cisimler ise simsiyah seçilemez görünür. Ortam ışığı gündüz iyiyse netlik tam ve renkler canlı görünür. Gece görüntüsünde ortam ışığı iyiyse yakın bölgeler renkli, uzak bölgelerde ise seçilebilir şekilde siyah beyazımsı görüntü elde edilir.

En İyi Kamera Ortam Işığı

En iyi güvenlik kamerası görüntüsü sabah ve akşamüstü saatlerinde elde edilir. Güneş ışınlarının yeryüzüne güçlü yansıdığı saatlerde, özellikle yaz aylarında güvenlik kameralarının görüntüleri görüntü yerinin açısına göre iyi yada kötü olarak elde edilir. Güneş ışınlarının karşısında bulunan güvenlik kameraları ters ışık dediğimiz duruma maruz kalır ve görüntüler iyi olmaz. Güneş ışığını arkasına alan güvenlik kamera görüntüleri çok iyi olur. Bu sebeple, özellikle güvenlik kamerası montajını yapan deneyimli personeller ters ışık konusunu dikkate alıp, ona göre kamera montaj yaparlar. Fotoğraf makinelerindeki, ters ışık sonucu kötü çıkan resimler durumu, güvenlik kameralarında aynı şekilde geçerlidir.

İyi Güvenlik Kamerası Görüntüsü İçin Tavsiyeler

Ortam Işığında en iyi seçim özellikle binaların mimarlık sürecinde gündüz görüntüsünün oluşması için, yeterli cam sayısının olması gereklidir. Ortam ışığının yetersiz olduğu iş yerleri binalar yada evlerde ortam ışığı güçlendirilmelidir. Beyaz ışık sarı ışığa göre güvenlik kameralarında, daha iyi görüntü verilmesini sağlar. Ters ışık konusu çok önemlidir, iyi görüntü elde edebilmek için güneş ışığının karşısına, florasan yada led ışığın karşısına ve camların karşısına güvenlik kamerası montajı yapmamakta fayda vardır.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.