Kamera Bakımı

Kamera bakımı, Mercek temizliği, kayıt denetimi, voltaj ve görüntü çözünürlüğü kontrolü firmalar tarafından, periyodik olarak yapılmalıdır. Bu kontroller, özellikle güvenlik kamera sistemlerinin sağlıklı çalışmasına, büyük etki eder.

Güvenlik Kameraları Kontrol Edilmelidir

Güvenlik kamera sistemleri de insanlar gibidir. Sistem kurulunca sanki küçük bir bebeğin doğumu gibi düşünürsek, güvenlik kamera sistemlerinin de, ilgi alaka ve kontrollere ihtiyacı olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz. Güvenlik kamerası, sürekli 24 saat görev yapan, çalışan ve her türlü elektrik voltaj darbelerine maruz kalan, elektronik aletlerdir. Bu aletlerinde tıpkı bir insan misali, bakıma ihtiyacı vardır. Bakım yapıldığı sürece, güvenlik kamera sistemleri sağlıklı ve verimli çalışmaktadır.

Kamera Bakımı
Kamera Bakımı

Güvenlik Kameraları Tarafından Sağlanır

Güvenlik konusunun her dalı hassastır ve ciddiye alınması çok önemlidir. Hırsızlık, adli olayların aydınlatılması, bina, site, iş yeri, fabrika ortamı, çalışma alanı personel denetimi, dairelerde bakıcıların baktığı çocuklar, okullar parklar gibi kamusal ve toplumsal alanların güvenliği büyük ölçüde, güvenlik kameraları tarafından sağlanmaktadır. Kamera bakımı yapıldığı sürece özel kamusal ve toplumsal alanların firma sahibi, yöneticiler, görevliler veya bekçiler tarafından görüntülenmesi sağlanıp, uygunsuz durumların kontrolü devamlı yapılabilecektir. Aksi taktirde kamera bakımı yapılmaz ise güvenlik kamera sistemleri arızalı olup görevini yerine getiremeyecektir.

Mercek Temizliği

Mercek temizliği, görüntünün netleşmesini sağlayacaktır. Tozlu veya yağlı ortam yoğunluğuna göre, mercek temizliği yılda 4 ile 1 defa arasında yapılmaktadır.

Görüntü Çözünürlüğü

Görüntü çözünürlüğü kısa devre, görüntü kablosu arızası, güvenlik kamerasının ömrünün bitmesi gibi durumlarda, sık sık ortaya çıkan arıza çeşididir. Görüntü çözünürlüğü sorunu var ise, önce arıza nedeni tespit edilir. Tespit sonrası, arıza sebebine göre işlem yapılır.

Voltaj Ölçümü

Voltaj ölçümü, yılda bir defa yapılır. Beslemelerden, trafolardan, poe switchten, güvenlik kameralarına giden elektrik voltajı, özel aletlerle ölçülür. Voltaj düşüklüğü, fazlalığı yada ani dengesizlikler varsa ona göre regülatör, online güç kaynağı takılması gibi önlemler alınır.

Kayıt Denetimi

Kayıt denetimi ise, her güvenlik kamerası bakımında yapılır. Ayrıca kayıt cihazının denetlenmesi büyük önem taşıdığından, güvenlik kamera sistemleri sahibine, yada yetkili kişilere sürekli kontrol edilmesi söylenir. Kayıt cihazı denetlenmesi genelde, görüntü ayarı ve HDD diske, (hard disk) kayıt yapılıp yapılmadığına bakılmasını kapsar.

Verimli Çalışan Kameralar, Güvenli Ortamlar

Kamera bakımı periyodik olarak yapıldığı sürece, güvenlik kamera sistemleri o kadar verimli çalışacak ve güvenlik kameralarının takıldığı ortamlar, bir o kadar güvenli olacaktır.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.