Kamera Açısı

Kamera açısı en fazla alanı göstermelidir. Sitelerde cam önü, bahçe yol, iş yerinde kapı önü, cadde fabrikada dış alan, sınır ve çalışma alanıdır.

Örnekleri çoğaltmak mümkündür. Çoğumuz, güvenlik kamerasını en yüksek bölgeye montajlarsak, daha fazla alanı görüntülediğimizi düşünürüz. Ancak, uygulamada en yükseğe kamera koyma mantığı, pekişe yaramamaktadır.

Birinci husus, güvenlik kamerasının yükseğe kurulması, özellikle net görüntülemeyi engellemektedir. İkincisi ise, insanların yüzleri ve diğer ayrıntıların görüntülenememesidir. Üçüncü husus ise, yüksek açıların, bölge odaklı olmamasıdır. Yükseğe kurulan güvenlik kameraları, geniş bir alanı tarar. Bu geniş alan, bölge odaklı olmadığı için bina ve iş yerlerinde, amaca pek hizmet edemez.

Görüntü Alınacak Alan Önemli

Bu işin doğrusu ise, ne yüksek alana, nede alçak alana güvenlik kamerası konulması değildir. Güvenlik kamera açısı kullanımında, etkili uygulama yerine göre kamera açılarını seçmektir. Bu seçimi yaparken, en önemli husus görüntülenecek alandır. Görüntülenecek alan kapı ise kapıya 3 ile 4 metre uzaklık 3 ile 4 metre yükseklik uygun olacaktır. Kapıya gelen kişinin yüzü, yüksek açıda iyi görünmez. Güvenlik kamerasının konulacağı yerin karşısında ağaç, duvar, başka ev gibi engel yok ise 3 ile 4 metre arasında açı seçimi uygun olacaktır. Yüksek açı güvenlik kamerasını hedeften uzaklaştırıp tepeden bakmayı sağlarken, görüntü netliğini de azaltır.

Kamera açısı

Kullanıma Göre Açılar Belirlenir

Güvenlik kamerasının kurulumunda amaç mahalleyi, adli vakaları, trafik kazalarını görüntülemek ise o zaman, yüksek mesafeye kamera montajı yapmak daha uygun olacaktır. Yüksek mesafeye monte edilen güvenlik kamerasının etrafına, alçak mesafeli güvenlik kameraları kurulması, insanların yüzlerinin görüntülenip tanınmasını sağlamakta etkili olacaktır. Apartman, iş yeri, bağ evi, çiftlik gibi alanlarda güvenlik kamerası açıları yüksek mesafeli olmamalıdır. Sebebi ise, bölge odaklı görüntü elde etmeyi istemektir.

               

Firmalar İki Açıyı Kullanır       

Fabrikalarda makineler çalıştığı için, iş sağlığı ve güvenliği açısından, ölü nokta kalmaması bakımından, alçak ve yüksek mesafelere güvenlik kamera açılarının seçimi yapılabilir. 2 megapiksel güvenlik kameralarının görüntü çözünürlüğü yüksek ve açıları geniş olduğu için, gece ve gündüz görüntülemeleri nettir.

Kurumsal Olan Firmalar Seçilmeli 

Güvenlik kameraları açılarının doğru ve uygun seçiminde, işi alan firma personelinin deneyimi büyük önem taşır. Amatör, vergisiz, deneyimsiz, hobi amaçlı, acemi iş yapan kişiler açı seçiminde maalesef başarılı olamamaktadırlar. İnsan yaşamında hayati önem taşıyan güvenlik kamera sistemlerinin kurulumunda, kaliteli tecrübeli, vergi veren kurumsal firmaların tercih edilmesi, iyi ve problemsiz hizmet alınmasını sağlayacaktır. Güvenlik kamerası açılarının seçiminden kuruluma, kusursuz işçiliğe, sürekli servis hizmetine kadar sorunsuz hizmet için kurumsal firmalar tercih edilmesi gerekmektedir. Ucuz etin yahnisi, ucuz mal alacak kadar zengin değilim gibi onlarca atasözü ve deyimler boşuna söylenmemiş, tecrübeler sonucunda ortaya çıkmıştır.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı, Ünal Fırat.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.