Kablosuz Kamera Sistemleri

Kablosuz kamera sistemleri kablolu kamera sistemleri gibi çalışır. Farkı ise kamera kablosunun olmaması ve kameralarda batarya olmasıdır. Güvenlik kameraları, frekans kullanarak sinyalleri kayıt cihazına gönderir. Kayıt cihazına gelen görüntüler HDD disk yada SD kart seçeneği ile kayıt altına alınır.

Kablosuz güvenlik kamera sistemlerinde, güvenlik kameraları batarya ile çalışır. Güvenlik kameraları harekete göre çalışır. Hareket yokken güvenlik kameraları görüntü vermez. Hareket olduğunda hareket sensörü devreye girer ve güvenlik kamerası kayıt cihazına görüntüleri gönderir. Harekete göre görüntülerin gönderilmesi güvenlik kamerasının en düşük seviyede enerji harcamasını sağlar.

Kablosuz güvenlik kamera sistemlerinde diğer sistemlerde olduğu gibi cep telefonu uygulaması ile güvenlik kameralarının eski kayıtları ve anlık görüntüleri izlenir.

Kablosuz kamera sistemleri

Avantajları

Avantajları kablo kullanılmaması, görsellik açısından kablo yada kablo kanalının görülmemesi estetik açıdan avantaj sağlar, ses ve mikrofon özelliği, düşük enerji sarfiyatı, kolay kurulum gibi avantajları vardır.

Aslında elektriğin kısıtlı olduğu yada elektrik şebeke elektriğinin olmadığı alanlarda kablosuz güvenlik kamera sistemlerini kullanmak daha mantıklı görünüyor.

Dezavantajları

Biten bataryaları şarj etmek, sistemin handikaplarından birisi olarak ortaya çıkıyor.

Kablosuz sistemler sadece güvenlik kamerasında değil, frekansla çalışan tüm sistemler gibi frekans bozucular ile sistemin çalışmasını engellenmesi riskini taşır. Ayrıca wifi, telsiz, link hatları gibi tüm kablosuz sistemler, frekans kullandıkları için mutlaka elektronik dalga yayarlar.

Arıza Riski Düşük Sistemler Seçilmeli

Güvenlik kamera sistemlerinde en önemli konu kurulan sistemlerin uzun süre sorunsuz çalışmasıdır. Uzun süre sorunsuz çalışan güvenlik kamera sistemleri seçimi için en önemli unsur arıza riski düşük güvenlik kameralarının seçimidir. Bu sektörde edindiğim en önemli deneyim CCTV güvenlik kamera sistemlerinin en az arıza yapan sistemler olduğudur. Kayıt cihazı ile güvenlik kamerasının kablo mesafesi kısa ise en doğru seçim CCTV güvenlik kamera sistemidir. Kablo mesafesi uzun ise İP kameralar, elektrik şebekesi yok ise yada görsellik çok önemliyse kablosuz kamera sistemleri, tek kamera istenirse WİFİ kameralar seçilebilir.

Tavsiyeler

İP güvenlik kameraları, kablosuz güvenlik kamera sistemleri, WİFİ kameralar ve diğer güvenlik kamera sistemleri mecbur kalındığında tercih edilmelidir. Sebebi ise, en az arıza çıkaran güvenlik kamera sistemlerinin CCTV güvenlik kamera sistemlerinin olmasıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.