Kablo Bağlantısı

Kablo bağlantısı, güvenlik kamera ve alarm sistemlerinde dikkat edilmesi gereken, önemli konudur. Kablolar görüntü ses ve enerji taşırlar.

Kabloların seçimi yapılan işe göre değişmektedir. Enerji aktarımında kullanılan kablolar, genelde bakırdır ve kalınlıkları enerji yüküne göre, artar yada azalır. Yine kullanılacağı alana ve hava koşullarına göre iç mekan, dış mekan, nemli ortam, kuru ortam gibi yerlere uygun kablo yapısı değişim göstermektedir. Kablolar görüntü, ses, enerji, sinyal gibi elektrik yada elektronik enerjilerin iletimini sağlar.

Enerji iletiminde, alternatif akım ve doğru akımın iletilmesi, kablolar sayesinde olur. Doğru akımda, enerji kablolar vasıtasıyla ancak, kısa mesafelere iletilmektedir Alternatif akımın icadı ile uzak mesafelere kablolar vasıtasıyla elektrik gönderimi sağlanmıştır.

Kablo Bağlantısı
Kablo Bağlantısı

CCTV Güvenlik Kamera Sistemlerinde Kablolar

Kablolar ve kablo bağlantısı, güvenlik kamera ve alarm sistemlerinde, yoğun olarak kullanılmaktadır. Özellikle CCTV HD güvenlik kameralarında kablolar, enerji görüntü ile ses sinyali aktarımında yaygın ve aktif olarak kullanılmaktadır. CCTV sistemlerde, BNC jak ve Power jaklar, yaygın olarak kullanılır. CCTV güvenlik kamera sistemlerinde 2+1 olarak 0,22 ve 0,50 kablolar yaygın olarak kullanılır. 4+1 kablolar ise hem görüntü, hem de ses iletiminde kullanılmaktadır. HDD disk bağlantısında ise power soketli bakır kablo ile sata kablosu kullanılmaktadır. Kablosuz sistemler günümüzde yaygın olmasa da, bazı alanlarda kullanılmaktadır. Kablosuz sistemler, uygulamalarda yaşanan sorunlar nedeniyle, yaygın olarak tercih edilmemektedir.

Kamera Sistemlerinde Kablo ve Konnektörler

İP kameralarda CAT6 kablo bağlantısı kullanılmaktadır. Network ağında genelde CAT6 kablosu aktif olarak kullanılıyor. CAT6 kablolarının içinde sırasıyla renkli bakırlar kodlanmış ve kodlama sırasına göre, CAT6 kablo RC45 konnektörüne pense aracılığıyla bağlantısı yapılmaktadır. RC45 CAT6 kablo sıralaması turuncu beyaz turuncu, yeşil beyaz mavi, mavi beyaz yeşil, kahverengi beyaz kahverengi olarak uygulanmalıdır. CAT5 kabloları bilgisayarlar arası bağlantı kurulmasını sağlayan kablolardır. CAT5 kablo sıralaması cross renk dizilimine göre turuncu beyaz turuncu, yeşil beyaz mavi, mavi beyaz yeşil, kahverengi beyaz kahverengi olarak uygulanmalıdır.

Arızalar

Güvenlik kameralarında özellikle CCTV kablolarında, oksitlenme kablo kopukluğu ve kısa devre gibi arızalar oluşmaktadır. Bazı arızalar bağlantı hatasından oluşmakta ise de, kalitesiz kablo kullanımı ve buat kullanılmadan yapılan montajlarda ciddi arızalar oluşmaktadır.

Hırsız Alarm Sistemleri Kablosu

Hırsız alarm sistemlerinde, DT8 alarm sistemi kabloları kullanılmaktadır.

Merkezi Uydu Sistemleri Kablosu

Bina ve işyerlerinde kullanılan uydu sistemlerinde, RGU4, RG6, RG7, RG6 U6, kabloları ve F ve F ara konnektörler kullanılır.

İP Kamera Kablosu

İP güvenlik kamera sistemlerinde, kablo arızaları genelde RC45 konnektörlerin hırpalanması ve kalitesiz kablo kullanımından oluşmaktadır. Her zaman uyardığımız gibi, işinde uzman olmayan firmalara yada kişilere yaptırılan güvenlik kamera işleri, sürekli arızaların kaynağıdır. Fiyata değil, işi yapacak firmanın deneyimi piyasadaki referanslarına bakarak iş yaptırmakta, her zaman fayda vardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.