İP Kamera Sistemi

İP kamera sistemi, son yıllarda, uzaklardan net görüntü alabilmek için yaygın olarak tercih edilmektedir. Fabrikalar, sanayi kuruluşları, AVM’ler, marketler, düğün salonları, bakkallar, büfeler, lokantalar, sürücü kursları, giyim mağazaları, emlakçılar, oto galerileri, eczaneler, hastaneler, çiftlikler, bankalar, okullar, belediyeler, kaymakamlıklar, vergi daireleri, valilikler, maliyeler, tapu daireleri, oto parçacıları, oto tamir servisleri, kaporta boya servisleri, ticaret odaları, esnaf ve sanatkarlar odaları, devlet kurumları, siteler, apartmanlar, daireler, binalar, parklar, piknik alanları, manavlar, kasaplar, fırınlar, şarküteri dükkanları, askeri alanlar kısacası CCTV güvenlik kameralarının kullanıldığı alanlarda İP güvenlik kamera sistemleri kullanılmaktadır.

İP Kamera Sistemi Görüntüyü Kendi İçinde İşler

İP sistemlerin çalışma prensibi her İP güvenlik kamerasının görüntüyü alıp kendi içinde işleyip, 192.168.1.1, 192.168.1.15, 192.168.1.16, 192.168.1.17, 192.168.1.18, 192.168.1.19, 192.168.1.20, 192.168.1.21 gibi İP numarası almaktadır. İP güvenlik kamera sistemleri ilk piyasaya girdiğinde NVR kayıt cihazları ile kullanılmaktaydı. Artık, CCTV güvenlik kamera sistemleri ve İP güvenlik kamera sistemleri, XVR teknolojisi ile aynı kayıt cihazını, kullanmaktalar.

CAT6 Kablo Kullanılır

İP kamera sistemi CAT6 kablo ile güvenlik kamera görüntüsünü XVR yada NVR kayıt cihazına aktarırlar. Poe switch ile kullanılan İP güvenlik kamera sistemleri verimli çalışmaktadır. CAT6 kablo kalitesine göre 50 metre veya 70 metre üzeri uzun mesafelerde, araya switch kullanılır. Uzun mesafede bulunan İP güvenlik kamerasına, yakından enerji beslemesi de yapılabilir. Bu yöntemler kullanılarak uzun mesafelerde İP güvenlik kameralarını çalıştırabiliriz.

Arıza Riski Yüksektir

İP güvenlik kamera sistemleri, arıza bakımından CCTV güvenlik kamera sistemlerine göre daha kullanışsızdır. Kullanışsız olmanın nedeni ise, görüntü aktarımında switch gibi aletlerin kullanılması, özellikle farklı model marka kameraların kayıt cihazları ile uyum sağlamaması, kabloda statik elektrik birikmesi, anlık görüntülerde donmalar, kamera sistemdeki İP’lerin başka sistemlerle çakışmasıdır. İP güvenlik kamerası sistemlerinde bu saydığımız nedenler ve fazlası, arıza riskini yükseltmektedir. Verimli çalışan İP güvenlik kamera sistemleri için, aynı model ve marka sistemleri kullanmak gerekir.

Maliyetlidir

İP güvenlik kamerası sistemlerinin avantajlarını sayacak olursak, görüntü netliği kaybolmaması ve uzun mesafelere görüntü iletebilmek diyebiliriz. Dezavantajları ise öncelikle İP güvenlik kamerası sistemlerinin CCTV güvenlik kamera sistemlerine göre pahalı olması ve arıza riskinin yüksekliğini söyleyebiliriz. Arıza demek, aslında İP kamera sisteminin kurulum sonrasında, sürekli servis ücreti ödemek anlamına gelmektedir.

CCTV ve İP Kamera Sistemi Bir Arada Kullanılır

Gerektiği hallerde, CCTV,  AHD sistem ve İP sistemi bir arada kullanmak daha verimli olacaktır. Aynı XVR kayıt cihazında, yakın mesafelere CCTV, uzak mesafelere ise İP sistem güvenlik kamerası takıp kullanmak, arıza riskini azaltıp mesafe sıkıntısını çözerek, verimli kullanmayı sağlayacaktır.

Benim şahsi tavsiyem, gerek olmadıkça, İP güvenlik kamerası sistemini tercih etmemektir.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

İP kamera sistemi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.