H.265 HEVC Kayıt Cihazı

H.265 HEVC kayıt cihazı günümüz yüksek çözünürlüklü teknolojisinde kullanılan, daha fazla sıkıştırılmış kayıt kodlama özellikli cihazlardır. H.265 Konusunu biraz daha açacak olursak, 2K, 4K, 8K gibi güçlü çözünürlüklü güvenlik kameralarına cevap verebilen kayıt teknolojisidir. Günümüz teknolojisinde televizyonların1920x1080p (full HD) ekran çözünürlüğe sahip olarak karşımıza çıkıyor. H.265 (High efficiency Video Conding) ismini bundan sonra daha çok duyacağımızdan emin olabiliriz.

Halihazırda yaygın olarak kullanılan H.264 AVC kayıt teknolojisi HD görüntü sistemlerinde yeterli olurken, 2K, 4K, 8K gibi yüksek çözünürlüklü kayıtlara cevap verememektedir. Güvenlik kamera sistemleri ile ilgilenen piyasanın içindeki arkadaşlar, kayıtlarını kapladığı alanın önemini çok iyi bilirler. Güvenlik kamera sistemlerinde bir kayıt cihazı, ne kadar az yer kaplarsa o kadar avantajlıdır. Kayıt yeri olan hard diskte, az yer kaplayan kayıt cihazı daha verimlidir. H.265 HEVC kayıt cihazı günümüz teknolojisinde daha az yer kapladığı için verimli bir özelliktir.

H.265 HEVC kayıt cihazı
H.265 HEVC kayıt cihazı

Güvenlik kamera sistemleri teknolojileri hızla gelişiyor. Bu gelişimdeki en önemli unsur ve asıl hedef ise düşük maliyetlere, daha çok verimli teknolojik cihazlar üretmektir. Güvenlik kameraları ve televizyon teknolojisinde görüntü kalitesi arttıkça doğal olarak arkada çalışan diğer sistem parçalarının da teknolojik verimi ve sistemlere cevap verebilme özellikleri değişim gösterecektir.

H.265 HEVC kayıt teknolojisi bu konuya verilebilecek en uygun örneklerden birisidir. Bu konuyu bilmeyen ve sektörün içinde olan arkadaşların oldukça fazla olduğu, gözümüze çarpıyor. Bu sebeple bu yazıyı yazmanın güvenlik kamera sektörünün, her aşamasında çalışanlar ve son kullanıcılar açısından, faydalı olacağı kanısına vardım. İlk Üretilen HDD kayıt diski 5MB kapasiteli, 1.5 ton ağırlığında ve neredeyse bir araba büyüklüğündeymiş. Bugün gelinen noktada ise HDD diskler avuç büyüklüğünde ve 10TB kapasitesinde bulunmaktadır.

Teknolojik gelişimin bizleri hangi noktaya getireceğini şimdiden kestirmek zor. Şu da bir gerçek ki teknolojik gelişime cevap verebilmek, her sektör açısından ayakta kalabilmek için büyük önem taşımaktadır. Bu sebeple H.265 HEVC sıkıştırma teknolojisi özellikli kayıt cihazlarını tercih ederek, güvenlik kamerası kayıt cihazlarımızın kayıt sürelerinde daha çok verim alabiliriz.

İş güvenliği ve güvenlik kamera uzmanı Ünal Fırat

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir