Güvenlik Kamerası Montajı

Güvenlik kamerası montajı, tecrübe gerektiren zor bir iştir. Bu işin yapımında, deneyimli personellerle çalışan firmalar tercih edilmelidir. Güvenlik kamera sistemi montajına geçmeden önce sistem kurulumunda, özellikle kurumsal ve tecrübeli firmaları seçmenizi hatırlatmakta yine fayda görüyorum.

Keşif Yapılır

Güvenlik kamerası montajı yapımında, işe ilk olarak, keşifle başlanır. İlk keşif, fiyat teklifi verilirken yapılan keşifti. İkinci keşif ise güvenlik kamerası montajı sırasında, kabloların geçeceği alanların keşfidir. Kabloların geçeceği alanlar, kısa ve bina yada iş yerine zarar vermeyecek bölgelerin seçimi ile olacaktır. Sonrasında ise, güvenlik kameralarının daha önce belirlenen uygun yerlere, montajının yapılması ile devam edilecektir.

Güvenlik kamerası montajı
Güvenlik kamerası montajı

Kablo Bağlantıları Önemli

Güvenlik kamera kurulumu işinde en önemli konu, kabloların doğru bağlanması ve kablo koruyucu buat kullanımıdır.

Bu işlem sonrasında, güvenlik kayıt cihazına kadar kablo çekimi yapılacaktır. CCTV güvenlik kamerası sistemlerinde, her güvenlik kamerası için ayrı ayrı, kablo çekimi yapılmalıdır. İP güvenlik kamerası sistemlerinde belli bir güvenlik kamerası sayısına göre kameraların kablosu olan CAT6 kablo, bir kabloya toplanıp tek kablo ile güvenlik kayıt cihazına getirilebilir.

CCTV sistemleride kabloların ucuna, BNC konnektörler hazırlanıp, kayıt cihazının görüntü kanallarına montajı yapılır. İP güvenlik kamerası sistemlerinde ise, RC 45 jaklarına CAT6 kablolar, pense yardımıyla çakılır ve kayıt cihazına girişi sağlanır. Kayıt cihazına HDD disk(harddisk) takılır. Güvenlik kameralarına trafo bağlanır, sonra kayıt cihazı ve trafoya enerji verilir. Burada önemli olan husus, doğru akım elektrik kullanıldığı için artı ve eksi kutupların karıştırılmamasıdır. Monitör görüntü kablosu, kayıt cihazının görüntü çıkışına bağlanır. Monitöre elektrik verilir.

Hareketli Kameraların Kurulumu Daha Zordur

Hareketli kamera sistemlerinde ise kameraların montajı, biraz daha zordur. Sebebi ise, özellikle Speed Dome kameraların daha ağır olmasıdır. Hareketli kamera sistemlerinde kablo çekimi, CCTV yada İP sistemlerle aynıdır.

Wifi Kamera Montajı Kolaydır

Wifi güvenlik kameraların montajı, kablo çekimi olmadığından kolaydır. İki dübelli vida ile montaj işlemi tamamlanır. Wifi güvenlik kameralarında kablo çekimi yoktur. Wifi güvenlik kameraları, ev internet wifisi ile güvenlik kamerasının tanıtımı sağlanarak, devreye alınır.

Güvenlik kamerası montajı
Güvenlik kamerası montajı

Test Yapılır

Sistem kontrol edilir. Çalışmayan kameralar varsa kablo ve kolektörler test edilir. Kablo ve kolektörler çalışıyorsa, güvenlik kamerası test edilir. Çalışmayan parça veya kamera değiştirilir.

Son aşamada ise güvenlik kamerası açıları ayarlanır. Güvenlik kamerası açıları ayarı yapıldıktan sonra ise kayıt cihazı ayarları yapılır. Son olarak ise müşterilere kayıt izleme ve diğer ayarların nasıl yapıldığı gösterilir.

Her zaman olduğu gibi yine hatırlatmakta fayda var ki, güvenlik kamera montajı işlerinde kurumsal firmalar ile çalışmak önemlidir. Kurumsal ve profesyonel firmaların, tecrübeli personeli ile sağlıklı verimli bir güvenlik kamera sistemine, sahip olabilirsiniz.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı Ünal Fırat

Hareketli Teknoloji firmamız; Çorlu, Çerkezköy, Ergene, Kapaklı, Saray, Velimeşe, Veliköy, Kızılpınar, Karaağaç, Büyükyoncalı, Küçükyoncalı, Değirmenköy, Hallaçlı, Beyciler, Silivri, Çatalca, güvenlik kamera ve alarm sistemleri montajı yapmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.