Güvenlik Kamera Türleri

Güvenlik kamera türleri; Güvenlik Kamera Çeşitleri; kullanım ihtiyacına göre CCTV, IP, WİFİ, Speed Dome, AHD, HD, ayrıca termal kamera, yüz okuyan kameralarda vardır.

Kamera sistemleri, günümüz teknolojilerinde görüntü kalitesi ful HD olan, 24 saat gördüğü alanı kayıt eden güvenlik kamera sistemleridir.

Güvenlik Kamera Türleri

Keşif Yapılmalı

Güvenlik kamera türleri olarak, CCTV, IP, Wifi, speed dome, termal, yüz okuma güvenlik kamera sistemlerini sayabiliriz. Kamera Çeşitleri kullanılacak alanın uygunluğuna göre, kısacası yere göre hangi çeşidin olacağı seçilir. Kullanılacak güvenlik kamerası çeşidi seçilmeden önce, keşif yapılması son derece önemlidir. İyi bir keşif yapılmazsa güvenlik kameralarından istenilen verim alınamaz.

İş yeri, ev, daire, site, apartman, güvenlik kameralarının konulacağı yerler, kayıt cihazının monte edileceği yer gibi bunların hepsi, sistemin verimli veya verimsiz çalışmasında, önemli rol oynar.

Firma Seçiminin Önemi

Güvenlik kamerası montajını yapacak firma ve ekibin bilgi birikimi de, son derece önemlidir. Son yıllarda maalesef bilgi birikimi hiç olmayan, amatör diye tabir edilen kimselerin güvenlik kamera işinde faaliyet gösteriyor olması sektör adına, üzücü bir durumdur. Amatörlerin satıp, montaj yaptığı güvenlik kameraları, verimli çalışmamaktadır.

Kurumsal olan, fatura kesen tüm işlemleri harfiyen yerine getiren güvenlik kamerası firmalarının yaptığı işler, genelde sorunsuz ve verimli çalışmaktadır.

CCTV Güvenlik Kameraları

CCTV güvenlik kameralarının 1 ve 2 megapiksel olanları günümüzde en çok tercih edilenler arasındadır. Bu kameraların 1 megapikselleri ile 2 megapikselleri arasında görüntü farkı bulunmaktadır. 1 megapiksel CCTV güvenlik kameralarının çözünürlükleri düşük olduğu için HD olmasına rağmen, mat ve buğulu gösterirken, 2 megapiksel kameralar ise Ful HD kalitesinde, net bir görüntü kalitesine sahiptir. Bazı firmalar, az tercih ediliyor diye, 1 megapiksel güvenlik kamerası üretimini tamamen kaldırmıştır.

IP Kameralar

IP kameralar cat 6 kablo ile kullanılan daha çok uzun mesafelerde tercih edilen güvenlik kameralarıdır. IP kameralarda megapiksel yükselmektedir.

Wifi Kameralar

Wifi kameralar düşük enerji sarfiyatı yapan kablosuz sistemlerdir. Wifi kameralar içinde çok fazla özellik barındırır. Wifi kameralar ses, alarm, 360 derece dönüş gibi özellikleri ile diğer güvenlik kameralarına göre farklı sistemlerdir.

Speed Dome Kameralar

Speed dome güvenlik kameraları genelde, şehir güvenliğinin sağlanması için kullanılır. Emniyet birimleri mobese denilen sistemi kullanarak speed dome kameralardan bulundukları çevreyi izlerler. Speed dome kameraları diğer güvenlik kamera sistemlerinden ayıran en önemli özellik, yüksek zum yapabilme kabiliyetidir. Speed dome kameralarının, 360 derece sürekli dönebilme özelliği de vardır.

Termal Kameralar

Askeri birimlerin daha çok kullandığı bu güvenlik kameraları insanların vicud ısılarını görebilir. Koronavirüs sürecinde termal kameralar, sivil devlet kurumları ve özel işletmelerde yaygınlaştığı görüldü.

Yüz Okuyan Kameralar

Yüz okuyan güvenlik kameraları yüz tarama özelliği ile bu kameralar, suçluların bulunması için adli olaylara ciddi destek vermektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.