Güvenlik Kamera Trafosu

Güvenlik kamera trafosu sabit 12 volt olup, AC akımını DC akıma çevirir. Trafoların amperi, kamera sayısına göre artar. Bir HD güvenlik kamerası ortalama, 1 ile 2 amper arasında enerji harcamaktadır.

Elektrik Terimleri

Yazımıza başlarken öncelikle, elektrik terimlerini belirtmek isterim.

Doğru Akım Nedir?

Doğru Akım; iletken bir devre içinde, yön değiştirmeyen elektrik akımına denir. Güvenlik kameraları, trafoları doğru akım ile çalışır. Doğru akımın enerjisi, uzak mesafelerde çok azalır.

Alternatif Akım Nedir?

Alternatif Akım, genliği ve yönü, sürekli değişen akımdır. Uzak mesafelere elektriği taşımak, alternatif akım sayesinde mümkün olmuştur. Eğer alternatif akım bulunmasaydı, bugün sokaklardaki aydınlatmadan tutun, evimizdeki elektrik enerjisine kadar, barajlarda üretilip kapımıza kadar gelemeyecekti. Alternatif akımın mucidi Nikola Tesla’dır.

Volt Nedir?

Volt; kısaca elektriğin gerilimidir. Elektriğin gücüne, volt diyebiliriz. V harfi ile simgelenir.

Amper; amper şiddet demektir. Elektrik çalışma sistemine göre amper şiddettir.  Güvenlik kamerası sistemlerinde, trafonun amperi, güvenlik kamerası sayısına göre belirlenir. Bu sebeple, volt ve amper seçimi güvelik kamera sistemlerinin çalışması için, hayati önem taşır.

Watt Nedir?

Watt ise, elektrik gücünün ölçü birimidir. Harcama hesaplarında ve çevirmelerde, Watt birimi kullanılır.

Güvenlik kamera trafosu

Güvenlik Kamera Trafosu Arızaları

Net Değer Arızası; Güvenlik kamerası trafoları, üzerinde taşıdığı değerleri net vermelidir. Mesela 12 volt 10 amperlik bir trafo, tam 10 amper değerini vermelidir. Tam değeri vermeyen trafolar, güvenlik kamerasına az enerji taşıyacağı için, güvenlik kameralarının görüntü alamamasına yol açacaktır. Güvenlik kamera sistemlerinde, kameraların göstermeme sebebi, enerji yetersizliği arızası olabiliyor.

Trafolar dengesiz elektrik vermemelidir. Dengesiz elektrik derken, tam değeri bir verip bir vermemesini anlayabiliriz. Dengesiz elektrik durumunda güvenlik kameraları, bir çalışıp bir çalışmayacaktır.

Trafo Çalışmaması; güvenlik kameralarını besleyen trafo çalışmıyorsa, güvenlik kameralarına enerji gelmeyeceği için, kameralar görüntü vermezler. Kayıt cihazını besleyen trafo çalışmıyorsa, kayıt cihazı tamamen çalışmaz. Bu sayede güvenlik kamera sistemi çalışmaz. Düşük enerji vermesinde ise ,HDD disk çalışmayabilir.

Trafonun Önemi

Güvenlik kamera trafosu güvenlik kamera sistemlerinin, olmazsa olmazıdır. Trafo arızaları, en sık karşılaşılan arızalardır. Kaliteli bir trafo seçimi, güvenlik kamera sisteminin sağlıklı çalışmasını sağlar. Hatta kalitesiz trafo seçimi, sistemin tamamen arıza çıkarmasına da yol açabilir. Yanlış veya kalitesiz trafo seçimi, kameralara yada kayıt cihazına arıza yaptırabilir.

Eğer tam koruma ve güvenlik kamera sistemimizin, uzun süre arıza yapmadan sağlıklı çalışmasını istiyorsak, elektrik kurumundan (TEDAŞ, Türkiye Elektrik Dağıtım Anonim Şirketi) gelen enerjiyi dengeleyen regülatör yada online güç kaynağı almak gerekir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.