Güvenlik Kamera Monitörü

Güvenlik kamera monitörü anlık görüntüleri izlemek ve geçmiş kayıtları görmek için kullanılır. Günümüzde HD görüntü kalitesiyle izlenir. Yeni nesil olan LED monitörler, bir önceki teknoloji LCD monitörler ve en eski model tüplü monitörler, hala kullanılır.

Monitörlerin Tarihi

CRT Tüplü Monitörler

Monitörlerin ilk teknolojisi tüplü diye tabir edilen,  CRT monitörlerdi. CRT monitörlerin, 1800’lü yıllara dayanan bir tarihi vardır. Arkası bej renkli olan CRT monitörler 1970’li yıllarda yerini LCD monitörlere bıraktı.

Güvenlik Kamera Monitörü

LCD Monitörler

LCD monitörler uzun süre üretilip kullanıldı. LCD monitörler görüntü kalitesi, hafifliği, ince ekranı ve dikkat çeken tasarımı ile 2000’li yıllarda çoğunlukla kullanıldı.

LCD LED Monitörler

2010 sonrasında ise LED ışık teknolojisi LCD monitörlere eklendi. LED monitörler,  LCD monitörün görüntü tabakasından faydalanarak, LED ışık teknolojisi ile çözünürlüğü ve aydınlatmayı daha güçlü kılıyor.

 LCD LED Teknolijisi Kullanılıyor

Güvenlik kamera monitörleri; güvenlik kamera sistemlerinde 3 monitör çeşidi de kullanılıyor. Bizim tavsiyemiz ise LCD LED monitörlerin kullanılmasından yana. Günümüz koşullarında teknolojik gelişim sürecine göre en yeni ve en iyi görüntü LCD LED monitörlerinden alınıyor. Güvenlik kamerası kayıt cihazlarının görüntü çıkışları da son sistem LCD LED monitörleri destekliyor.

Televizyonlar

Sinema, dizi, filim, belgesel, spor, maç, komedi, klip, şarkıları izlediğimiz HD ve ful HD görüntü kalitesinde olan televizyonlarda, güvenlik kamera sistemlerinde monitör olarak kullanılabiliyor.

Görüntü Kalitesinin Önemi

Güvenlik Kamera Sistemlerinde, monitörler önemli bir yer alır. Bir olay sonrasında, görüntülerin net izlenebilmesi, ayrıntıların gözden kaçırılmaması çok önemlidir. Ayrıntılar genelde adli olaylarda, suçlunun bulunması için çok gerekli oluyor.

Enerji Tasarrufu

Enerji tasarrufu bakımından da LCD LED teknolojisi önemlidir. Düşük enerji sarfiyatı ve mükemmel bir görüntü için LCD LED monitörler kullanım açısından büyük avantaj sağlıyor.

Sırasıyla CRT tüplü monitörler en çok enerjiyi harcıyor, daha az enerji harcayan LCD monitör en az enerji harcayan monitör ise LCD LED monitörlerdir.

Göz Sağlığı

İnsanların gözleri özellikle seçemediği görüntülere, daha fazla odaklanır. Bu sebeple gözler, zamanla görme yitisini yavaş yavaş yitirir. Siyah beyaz ve renkli tüplü televizyonlarda, eskiden 3 metre öteden izleyin uyarıları, TV yayınlarından alt yazı olarak geçmekteydi. LCD LED teknolojisiyle bu uyarılar, tarihe karıştı.

Teknolojik gelişim sürecinde, ne kadar avantajlı buluşlar çoğalırsa yeni özellikli ürünler, o kadar daha fazla kullanılır. Bu gün her ne kadar LCD LED teknolojisi kullanılıyor olsa da, gelecek zamanda daha avantajlı sistemler bulunursa, LCD LED teknolojisi de o vakit, tarihe karışacaktır.

Güvenlik Kamera Monitörü Kullanılıyor

Güvenlik kamerası firmaları küçük olduğu için, sistemlerde genelde monitörleri kullanıyorlar.

İş Güvenliği ve Güvenlik Kamera Uzmanı

Ünal Fırat

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.