Güvenlik Kamera Çeşitleri

Güvenlik kamera çeşitleri

Güvenlik kamera çeşitleri

Güvenlik kamera çeşitleri; Kapalı devre kamera sistemi alınırken, tekliflere teknik bilgisi olan biri tarafından bakılması gerekmektedir. Aksi taktirde alınan tekliflerdeki ürünlerin ayırt edici teknik özellikleri sağlıklı bir şekilde değerlendirilemediğinden hatalı tercih yapılabilir. Teklifleri değerlendirecek kişinin bir kamera sisteminde bulunması gereken nesneleri ve teknik özelliklerini bilmesi veya öğrenmesi gerekir.

Video Kayıt Cihazları 

Güvenlik kamera çeşitleri

Güvenlik kamera çeşitleri

DVR (Digital Video Recorder) olarakta adlandırılan video kayıt cihazı kameralardan gelen görüntüleri işleyerek sıkıştırıp sabit diske depolamaya yarar. Bu kayıt işlemini yaparken kayıt çözünürlüğü ve FPS (Frame Per Second) değerinin yüksekliğine göre fiyatı değişir. 16 kanal bir kayıt cihazinin fiyati 2500 usd ile 99 usd arası değişebilmekte ve bu uçurum tüketicinin değerlendirme yapabilmesini zorlaştırmaktadır. Kayıt çözünürlüğü ve FPS  değerinin fiyatlarda belirleyici birer parametre olmasına rağmen bazı fason ürünlerin katalog değerlerinde ve ürün menülerinde yanıltıcı değerler verilebilmektedir.

4 Kanal bir dvr kayıt cihazı FPS değeri  25 x 4 = 100 FPS

16 Kanal bir dvr kayıt cihazı FPS değeri 25 x 16 = 400 FPS olmalıdır.

Kayıt çözünürlükleri  CIF, 2 CIF, HALF D1, FULL D1 ,WD1 şeklindedir. Kayıt cihazı kayıtlarında yüksek çözünürlüklü görüntü alına bilmesi için cihazımızda çözünürlük WD1 olmalı ve kanal başına 25 FPS den aşağı düşmemelidir.

Bazı cihazlarda kayıt çözünürlüğü D1 e çekildiğinde kanal başı FPS değeri 6 ya düşer buda kaliteli bir kaydı sağlamaz.

Kamera

Kullanım yerine göre farklı tiplerde kameralar vardır.

Kutu kamera

Güvenlik Kamerası; Genellikle iç ortamlarda kullanılan kutu biçimli kameralardır. Lensin ayrıca alınması gerekir ve oldukça geniş lens seçeneği sunarlar. Örneğin 15 metrekareleik bir kuyumcu mağazasında 4 mm standart lense sahip bir kamera kullanılırsa 4mm lens ortalama 90 derecelik bir görüntü sağlayacağından oldukça dar bir alanın görüntüsünü verir. Bu noktada 2.8mm lense sahip 120 derecelik bir box kamera kullanılmalıdır ve bu lens seçeneği ise neredeyse yanlızca box kamerada vardır. Day & Night özelliği olan modeller harici aydınlatma sistemi ile kullanıldığında gece şartlarında gece görüş kameralarından çok daha kaliteli görüntü sağlarlar.

IR Kamera

Infrared yani kızıl ötesi ışınlar kullanarak, karanlık ortamlarda görüntü elde sağlamaya yarayan güvenlik kameralarına IR veya gece görüş kameraları denir. Sanılanın aksine gece görüş kameraları da diğer kameralar gibi ışık olmadan cismi görüntüleyemez fakat gece görüş kameralarının ışığı insan gözü ile algılanamadığından ışıksız görüntü sağladığı zannedilir . IR kameralar en önemli ihtiyaç olan ışığı üzerinde bulunan IR ledler sayesinde karşılar. Üzerindeki ışık algılayıcı sensörler sayesinde ışığın belli bir seviyenin altına indiği ortamlarda, IR aydınlatma ledleri devreye girer. Karanlık ortamda cisimlerin üzerine kızılötesi ışınlar gönderir. Cisimlerden yansıyan ışınlar kamera tarafından görüntüye çevrilir ve monitöre aktarılır. IR kameralarda kaliteli görüntü elde etmek için doğru lens seçilmelidir. Görüntülenecek bir alan veya cisim, uzakta veya yakında olabilir. Bu nedenle, IR kamera satın almadan önce nerede kullanılacağı belirlenmiş olmalıdır.

Dome Kamera

Dome kameralar adını sahip olduğu kubbe şeklinden alır. Kubbe şeklinde yapısı nedeniyle nereye baktığı çok fazla belli olmaz. Kompakt bir kameradır. Yani ayrıca ayak ve lens kullanmak gerekmez. İki vidayla kolayca tavana montajı yapılabilir. Bu özellikleri dome kamera fiyatı açısından avantaj oluşturur ve ekstra malzeme kullanılmadığı için dome kamera fiyatları, aynı özelliklerde box kameradan daha avantajlıdır. Bir dome kamera daha estetik olmakta ve işyeri ya da büro ortamının iç tasarımına ters düşmemektedir. Dome kameraların üzerinde gece görüş için IR aydınlatma ledleri bulunan modelleride bulunmaktadır.Yeni nesil dome kameralarda infrared özelliği bulunmaktadır. Bu sayede zifiri karanlıkta dome kameralarlada görüntü alınabilir.

Speed ​​Dome Kamera

Speed dome güvenlik kameraları, CCTV kamera güvenlik sistemlerinde en gelişmiş özelliklere sahip kamera çeşididir. Çok ileri özelliklerine paralel olarak fiyatı da oldukça yüksektir.

Pan : Sağa sola dönme, Tilt : Aşağı yukarı hareket, Zoom : görütüyü yaklaştırma uzaklaştırma ana fonksiyonlarına sahiptir. Ayrıca hazırlanan senaryoya göre otomatik tarama, tanımlanan noktalarda bekleyip, otomatik zoom yapma ve pek çok ilave özelliklere sahip olabilir.
Speed dome kameralar piyasada mobese kameraları, motorlu kamera, hareketli kamera olarakta bilinir.

Speed dome kamera denilince akla yüksek hızlı modeller gelir. Daha ucuz fiyatlı slow dome kameralarda üretilmeye başlamıştır. Düşük hızlı bu slow dome kameralar hem yavaş dönme hızına sahiptir hem de gelişmiş özellikleri daha sınırlıdır.

Kompakt speed dome kameralar iç / dış her ortamda çalışacak şekilde üretilmişlerdir. Özellikle yağmur, kar, dolu, buz, fırtına, güneş, sıcaklık vb. tüm olumsuz hava şartında çalışmaya uygun en ileri seviye güvenlik kamerası gurubundadır. Speed dome kameralarda zoom özelliği 2 yöntemle yapılır. Optik zoom fiziksel olarak lensin bir mikro motor ile hareketiyle sağlanır. 36 zoom optik yakınlaştırma yapabilen kameralar üretilmiştir. Digital zoom ise kamera yazılımı sayesinde gerçekleşir. Digital zoom gerçek bir yakınlaştırma olmadığı için görüntüde dağılmalar oluşur.

Speed dome kamaralar dvr cihazları digital görüntü kayıt cihazı, bilgisayar dvr yazılımı veya kontrol klavyesi – speed dome keyboard ile kontrol edilebilir.

Sabit Disk

Kayıt cihazlarının görüntülerinin depoladığı aygıttır. Kapasitesi haricinde kayıt cihazları için düşük güç tüketimine sahip özel diskler üretilmeye başlanmıştır. Kamera sayısına göre disk kapasitesi arttırılmalıdır.

4 kameralı bir dvr için 1 TB disk kullanırken 16 kameralı bir sistem için 2 TB disk kullanılmalıdır.

Adaptör

Kameraların şehir şebekesinde çalışabilmeleri için kullanılan cihazlardır. Adaptör seçerken sistemde kullanılan kamera adedi, kameralarda gece görüş özelliği baz alınır. Adaptör çıkış akım değeri kameraların toplam çalışma akım değerinden küçük ise görüntülerde sorun çıkabilir.

Güvenlik kamerası arıyorum, iş yeri güvenlik kamerası, fabrika güvenlik kamerası, apartman güvenlik kamerası, site güvenlik kamerası, Trakya güvenlik kamerası, Desi alarm sistemleri, Alarm sistemi, İş yeri alarm sistemleri, İş yeri güvenlik kamerası ve alarm sistemleri, Çerkezköy alarm sistemleri, Kapaklı alarm sistemleri, Çorlu alarm sistemleri, Saray alarm sistemleri, Vize alarm sistemleri Saray güvenlik kamera sistemleri, Vize güvenlik kamera sistemleri, Veliköy güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Kızılpınar güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Karaağaç güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Ambardere güvenlik kamera ve alarm sistemleri, İstanbul güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Hallaçlı güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Çatalca güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Silivri güvenlik kamera ve alarm sistemleri. Çerkezköy barkod sistemleri, Kapaklı barkod sistemleri, Saray mağaza barkod sistemleri, Çorlu barkot sistemleri, Çorlu mağaza barkod sistemleri

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.