Akıllı Hırsız Alarm Sistemi

Akıllı hırsız alarm sistemi, hırsız alarm sistemlerinin en gelişmiş halidir. Hırsız alarm sistemleri hırsızlara karşı en etkili yoldur. Güvenlik kameraları gibi, hırsız alarm sistemleri de hırsızlara karşı etkilidir.

Hırsızlık, yangın, sağlık sorunları, iş kazaları gibi durumları ihbar ve haberdar etmeyi sağlayan, elektronik sistemlerdir.

Akıllı Hırsız Alarm Sistemi

Alarm Sistemleri Tarihi

Tarihin ilk çağlarından bu yana insanlar, korunmak ve güvende olmak istemiştir. Korunma ihtiyacı ile ülkelerde polis, asker gibi güvenlik teşkilatları, kurumları kurulmuştur. İnsanın insandan korunma duygusu da tarihin ilk çağlarından başlayarak günümüze kadar uzanmaktadır.

Hırsız alarm sistemleri hastaneler, okullar, neredeyse tüm kamu kurumları ve market, bakkal, mağaza, fabrika gibi tüm işyerlerinde kullanılabilir.

Sistemin Parçaları

Alarm sistemleri siren, tuş paneli, pır hareket sensörü, manyetik kontak, kumanda ve panik butonundan oluşur. Pır dedektörü ortamdaki hareketi algılar, manyetik kontak ise kapı pencere gibi yerlerdeki açılma kapanma gibi durumları algılar ve merkeze bildirir. Manyetik kontak banka veya işyerlerindeki kasalara montajı yapılır. Kasa hareket ettirildiğinde manyetik kontak alarm sistemini harekete geçer. Panik butonu ise özellikle iş yerlerinde, yangın, deprem, sel yada iş kazası gibi acil durumlarda alarm sistemini devreye alır.

En yaygın hırsız alarm sistemlerinde siren, panel, pır dedektörü ve kumanda bulunur.

Çalışma Prensibi

Sistemin çalışma prensibini inceleyecek olursak, insan yada hayvan bir canlı hareketini pır sensörü algılar, panele gönderir ve hareket panelden sirene iletilerek, alarm sistemi sesli ikaz verip çalışır. Devreye giren alarm hırsız alarm sisteminde GSM modülü varsa sistem daha önce programlanan numaraları arayıp, hareket durumunu haber verir. Aynı çalışma prensibi manyetik kontak ve panik butonunda da geçerlidir. Hırsız alarm sistemlerine duman dedektörleri eklenerek, yangına karşı da güvenlik sağlanabilir.

Akıllı Hırsız Alarm Sistemi

Akıllı hırsız alarm sistemi aslında yapay zeka teknolojsi kullanılmaktadır. Alarm sistemi devreye girdiğinde akıllı alarm sistemi internet bağlantısı ile işyeri sahibine bildirim gönderir. Bu bildirimler bölgede hareket olması, açık alan bildirimi internet kesilmesi, yeniden internet bağlantısı sağlanması, enerji kesintisi yeniden enerji gelmesi gibi bildirimler kullanıcı yada kullanıcılara bildirimler gönderilir. Ayrıca iş yeri sahibi eğer alarm sistemini kurmayı unutmuşsa bir dakika gibi bir süre hareket yoksa sistem kendisini otomatik olarak kurar.

Telefon modülü varsa telefonlar kayıt edilen numaraları arar haber verir.

Elektrikler gitse dahi alarm sistemi akülerden beslendikleri için çalışmaya devam eder. Ayrıca alarm sistemini kapatmak için yapılan tüm girişimler sabotaj algılaması ile sistemi harekete geçirir ve alarm sistemi siren çalıp bilgi göndererek çalışır.

Akıllı Hırsız Alarm Sistemi Montajı

Akıllı Hırsız Alarm Sistemi Montajında ilk olarak pır sensörler, sonrasında panel ve siren montajı yapılır. Montaj sırasında en önemli husus ise pır sensörlerinde gelen kablo renklerinin karıştırılmamasıdır. Şemaya göre renkler karıştırılmadan kodlama yapılarak, kablolar bağlanmalıdır. Özellikle kabloların kanal ile koruma altına alınması, kabloların ömrü ve görsellik açısından iyi olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.