Güvenlik Kameraları

Güvenlik Kameraları ile korumak istediğimiz alanları 24 saat gözetim altında tutmak, izlemek, denetlemek gelişmiş güvenlik kamera sistemleriyle mümkündür.

Detayları Bilmek Önemli

Bilinçli bir tüketici olmak için güvenlik sistemleri seçiminde, bazı detayları iyi bilmemiz ve seçim yaparken bu kriterleri göz önüne almamız gerekmektedir. Ayrıntılı araştırma yapılmadan seçilen, güvenlik sistemleri ya gereksiz maliyetlere yada düşük kalite ve işçiliğe sahip olacaktır.

Konuma Göre Ürün Seçilmeli

Güvenlik sisteminin konuşlandırılacağı alanların coğrafi durumuna göre ürün seçimi yapılmalı, ileride olabilecek aksiliklere karşı yeterli özelliklerde ürünler, tercih edilmelidir. Mesela iş yerinde para alış verişi yapılan bir alanı elde tutulan parayı seçebilecek kalitede görmek isteyen bir müşterinin, bu alanda eski analog güvenlik kamerası kullanması, çok anlamsız olacaktır.

İç mekan Kamera

Böyle bir ihtiyaç karşısında ayarlanabilir lensi olan yüksek kalite bir iç mekan box kamera olarak adlandırılan ürünlerden kullanılması, en doğru seçim olacaktır.

Apartman Önleri

Apartmanlarının önünü koruma altına almak isteyen, apartman sakinleri ise güvenlik sisteminin konuşlandırılacağı bölgede, çok parlak ışık kaynakları (sokak lambaları, bina ışıkları vb…) var ise ürün seçerken otomatik ışık dengesi yapabilen bir kamera seçmelidirler.

Güvenlik Kameraları

Güvenlik kameralarının özellikler nelerdir ? Kameraların üzerindeki semboller ne anlama gelir ?

Güvenlik kamera seçiminde müşterilerin en çok merak ettiği hususlardan birisi kameraların sahip olduğu özelliklerin gerçekte ne anlama geldiğidir. Bu ifadelere kısaca değinelim;

1 – CCD Sensör ne anlama gelir? 

CCD sensörü ortamdaki ışığı toplayarak elektriksel video sinyaline dönüştüren devre elemanıdır. 1/4″ , 1/3″ , 1,2″ vb. değerler bu devre elemanının köşeden köşeye uzaklığını belirtir. Güvenlik kamera sektöründe en çok 1/4″ ve 1/3″ değerlerinde CCD kullanılır. CCD Sensörünün büyük olması, resim alanın genişlemesini sağlar, ortamdan daha fazla ışık absorbe edilir bu sayede düşük ışıklı ortamlarda daha iyi görüntü elde edilir.

2 – TVLine değeri nedir?

TVLine değeri en genel ifadeyle güvenlik kamerasının görüntü çözünürlüğünü ifade eder. Günümüzde 480Tvline değeri altındaki kameralar pek kullanılmamaktadır. Gelişen teknolojiyle birlikle her geçen gün TVLine değerleri yükselmektedir. Güvenlik kamerası seçimi yapılırken en çok dikkat edilecek husus TVLine değeridir. Tüketicilerin üzerinde durması gereken bir diğer konu ise piyasada bolca bulunan sahte TVLine değerine sahip güvenlik kameralarıdır. Türkiye’de hali hazırda bir test laboratuvarı olmadığından dolayı güvenlik firmalarının bazıları düşük değerlerdeki ürünlere yüksek değerliymiş gibi reklam yapıp satmaktadırlar.

HD Kameralar Yaygınlaştı

Bugünkü teknolojide artık, HD çözünürlüklü kameralar tercih edilmektedir. Müşterilerin bu gibi olumsuz durumlardan kendilerini korumalarının bir yolu, alacakları değerdeki güvenlik kameralarının videolarına video paylaşım sitelerinden göz atıp, satın aldıkları kameralar ile karşılaştırılmalıdır.

HD KAMERA ÖZELLİKLERİ

HD kameralar bugünkü teknolojide yüksek çözünürlüklü ve piyasa fiyatları uygun olan kameralardır. HD Kamera görüntüsü 1 megapiksel, 1.3 megapiksel ve 2 megapiksel olarak yaygın bir şekilde satılmaktadır.

Güvenlik Kameraları

 

HD kalitesi nedir ?

HD harfleri ingilizce’de High Definition kelimelerinin, kısaltılmış halidir. Türkçe kelime karşılığı Yüksek Tanımlı yani daha kaliteli ve yüksek çözünürlüklü görüntü veya yüksek netlik anlamlarına gelmektedir. Tıpkı sinema salonlarında izlediğimiz, her detayın en ince ayrıntısına kadar görülebildiği, gerçekçi ve net görüntüleri evlerimize kadar getiren HD teknolojisinin normal televizyonlardan farkını basitçe şu şekilde açıklayabiliriz;

Normal bir görüntünün “piksel” adı verilen küçük noktalardan oluştuğunu hatırlayın. Görüntünün bir tek karesini oluşturabilmek için, pikseller ekranda enine hatlar halinde yayınlanırlar ve bunlara Scan Line (görüntü hattı) adı verilir. Bu sistemlerde standart görüntü 525 hattan oluşur. Buna karşılık tek bir HD resim karesi, 720 progressive (720p) hattan veya 1080 interlaced (1080i) hattan oluşur. Bu sayede bir tek HD görüntü karesi oluşturulurken izleyiciye daha fazla ayrıntı aktarılır, bu da görüntünün daha kaliteli olmasını sağlar. HD kalitesi ayrıca 16:9 görüntü formatıyla da yüksek bir görüş açısı sağlar. Aslında çoğu film karesi 16:9 oranında çekildiğinden HD, standart görüntü oranına göre (4:3) kayıpsız bir izleme keyfi sunar.

Yeni nesil pek çok televizyonda ekran boyutları ve nokta sayısı olarak 1080i (1440 x 1080i), 720p (1260 x 720p) gibi boyutlardan bahsedilir. Basit bir şekilde bunların anlamlarını açıklamak gerekirse dikdörtgen şeklindeki bir ekranın yatay konumdaki uzun boyunda 1440 nokta, dikey konumundaki kısa boyunda ise 1080 nokta bulunmaktadır. Bu noktaların her birine pikseldenmekte ve ne kadar fazla piksel varsa o kadar net görüntü oluştuğu düşünülmelidir. Parantez içinde sayıların yanındaki i ve p harfleri ise teknolojinin türü hakkında bize bilgi vermektedir. “i” Harfi Interlaced anlamına gelmekte yarım nokta sıralarıyla ikinci bir sıranın birleşerek görüntü oluşturduğunu bildirmektedir. “p” Harfi ise sıranın tam şekilde görüntü verdiğini ifade etmektedir.

Güvenlik Kameraları

Güvenlik Kameraları

3 – Renkli ve Siyah Beyaz olma durumu.

Güvenlik kameraları gündüz renkli, gece ışıksız ortamlarda ise siyah-beyaz görüntü verir. Piyasada ki kameraların neredeyse tamamı bu özelliktedir.

4 – Görüş açısı

Güvenlik kameralarının üzerindeki lensle doğru orantılı olarak belli bir görüş alanı vardır. Bir güvenlik kamerası konuşlandırıldığı bölgeye göre bazen çok uzak noktaları ekranda gösterir. Fakat ekranda gösterdiği görüntünün tamamı beklenen netlikte olmaz. Sabit bir güvenlik kamerası yaklaşık 30mt görüş alanı içerisinde kaliteli görüntü elde edebilir. Ürün tanıtımlarında 50mt-70mt gibi rakamlar gerçeği yansıtmamaktadır. En yüksek çözünürlüklü plaka okuma kameraları dahi plaka okuyabilmesi için araçların tampon bölgesini görecek şekilde dar açılı ayarlanırken standart bir kameradan geniş açılı bir ayarlamada 30mt alanı net görmesini beklemek mantıklı olmayacaktır. Çok yüksek çözünürlük gerektiren uygulamalarda HD grubu güvenlik kameraları kullanılması gerekmektedir.

5 – Kameralardaki gece görüş özelliği.

Güvenlik kameralarının gece görüş özelliğini belirleyen etmen görüş alanını aydınlatan kızıl ötesi ışık huzmeleridir  Bu iş güvenlik kameralarında LED ışıklar vasıtasıyla sağlandığı için IR Led olarak isimlendirilir. Kızıl ötesi Led ışık kaynağı bir kamerada ne kadar kaliteliyse güvenlik kamerasının gece görüş özelliği o derece kaliteli olacaktır. Günümüzde IR Led’lerin yanı sıra Array Led denilen yeni bir aydınlatma teknolojiside kullanılmaya başlanmıştır. Tüketicilerin ürün seçimi yaparken esas alacağı konulardan biriside budur denilebilir.

6 – Güvenlik kamerasının Çipseti Sony’mi olmalı, Sharp’mı olmalı?

Güvenlik kameralarında kullanılan çipset markaları genel olarak Sony ve Sharp’tır. Sony genel anlamda kullanılan ve piyasaya yeni teknolojiler kazandıran lider çipset üreticisi konumundadır. Sony markasının son olarak piyasaya sürdüğü çipset modeli Effio’dur.

7 – BLC Özelliği nedir, ne işe yarar?

Açılımı Blacklight Compensation yani arka ışık bastırma teknolojisidir. Şöyle ki, bir odaya konuşlandırılan kameranın kapıya bakan bölümünde gün ışığını arkasına almış bir kişinin yüzü BLC teknolojisi olmayan bir kamerada simsiyah görünür çünkü kamera görüntüyü dengeleyemez. BLC teknolojisi devrede olduğunda örnek verdiğimiz senaryodaki kişinin yüzü düzgün bir şekilde seçilebilir hale gelecektir.

8 – AGC Özelliği nedir, ne işe yarar?

Açılımı Automatic Gain Control yani otomatik kazanç kontrolüdür. Güvenlik kamerasının video sinyal gücünün gerektiği zaman otomatik olarak düşürülüp gerektiği zaman yükseltilmesi işinin donanımsal olarak yapılmasıdır. Bu şekilde görüntü stabil hale getirilir ve görüntü sinyalinde kopmalar meydana gelmez.

9 – AWB Özelliği nedir, ne işe yarar?

Açılımı Auto White Balance yani otomatik beyazlık dengelemesidir. Bu özellik güvenlik kamerasına algıladığı ışık miktarına göre renk ayarı yaptırır. Daha iyi görüntüler elde edebilmek için gözardı edilmemesi gereken bir özelliktir.

10 – LUX Değerinin anlamı nedir, ne işe yarar?

Güvenlik kameralarında bu değer metrekare başına düşen ışık yoğunluğunu ifade eder. Görüntü algılayıcısının hassasiyeti büyük ölçüde bu değer bağlıdır. Güvenlik kamerasının kullanılmasının düşünüldüğü yere göre LUX değeri düşük bir kamera tercih edilmelidir.

11 – 3D-DNR Özelliği nedir, ne işe yarar?

Bu özellik ile düşük ışık seviyelerinde sinyal/parazit dengesi oluşturularak sağlıklı görüntüler elde edilir. Bu sayede sistem %70’e varan oranda daha uzun kayıt yapabilir.

12 – ATW Özelliği nedir, ne işe yarar?

Görüntü sıcaklığı doğrudan çevreye ve görüntünün rengine bağlıdır. ATW, beyaz dengesini değişen ışık koşullarına göre otomatik olarak ayarlar.

13 – Sens-Up Özelliği nedir, ne işe yarar?

Sens-Up, düşük ışık seviyeli ortamlarda daha net ve parlak görüntü elde edilmesini sağlar.

14 – WDR Özelliği nedir, ne işe yarar?

Işığın az veya yoğun olduğu durumlarda, ortalama bir aydınlık düzeyi belirleyerek kameranın net ve kaliteli görüntü almasını sağlar. WDR teknolojisi ayrıca kameranın, ışık yanısıması, kontrast bozukluğu ve kötü ışıklandırma koşullarından da etkilenmesini engeller.

15 – HS-BLC Özelliği nedir, ne işe yarar?

Görüntü içinde parlak noktaları maskeleyerek kameranın ışıktan daha az etkilenmesine, ışık kaynağının çevresindeki detayların (plaka, yüz, tabela vb.) daha net görüntülenmesini sağlayan bir teknolojidir.

16 – Motion Detection Özelliği nedir, ne işe yarar?

Güvenlik kameralarında bu özellik ile görüntü alanı içerisinde isteğiniz doğrultusunda bölgeler belirleyebilir ve bu bölgeler içerisinde oluşabilecek hareketleri ekranda alarm olarak gözlemleyebilirsiniz.

17 – IP Standardı ne anlama gelir?

Güvenlik kameralarında IP standardının anlamı ürünün sugeçirmez olduğudur. Dış ortam kameralarının tamamı IP standardında üretilir.

18 – OSD Menü nedir?

OSD menüsü, kamera fonksiyonları ve görüntü ayarlarının DVR veya kamera üzerinden bir menü aracılığıyla kontrol edilmesini sağlar.

19 – Low-Temp Ne anlama gelir?

Low-Temp, güvenlik kameralarında ürünün stabil çalışabileceği minimum sıcaklığı belirtir. Güvenlik kamera sisteminin konuşlandırılacağı coğrafi bölgenin sıcaklık değerlerinin iyi bilinmesi kullanılacak ürünlerin akıbeti açısından iyi olacaktır.

20 – Vandal-Proof Nedir?

Vandal-Proof bir güvenlik kamerasının güvenlikli bir gövdeye sahip olduğunu ifade eder. Nezaretler ve bankamatik bölgeleri gibi saldırıya açık alanlarda bu tip güvenlik kameralar kullanılmalıdır.

ETİKETLER: Alarm sistemi, Ambardere güvenlik kamera ve alarm sistemleri, apartman güvenlik kamerası, araç kamera sistemleri, araç kamerası Çerkezköy, araç kamerası Kapaklı, Çatalca güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Çerkezköy alarm sistemleri, Çorlu alarm sistemleri, Desi alarm sistemleri, fabrika güvenlik kamerası, Güvenlik kamerası arıyorum, bina kamerası, hareketli teknoloji, hareketli kamera, Hallaçlı güvenlik kamera ve alarm sistemleri, İş yeri alarm sistemleri, iş yeri güvenlik kamerası, İş yeri güvenlik kamerası ve alarm sistemleri, İstanbul güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Kapaklı alarm sistemleri, Karaağaç güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Kızılpınar güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Saray alarm sistemleri, servis araç kamerası, servis araçları kameraları, Silivri güvenlik kamera ve alarm sistemleri., site güvenlik kamerası, Trakya güvenlik kamerası, Veliköy güvenlik kamera ve alarm sistemleri, Vize alarm sistemleri Saray güvenlik kamera sistemleri, Vize güvenlik kamera sistemleri, bina kamerası, daire kamerası, iş yeri kamerası teklif ver, teklif al her türlü kamera bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir