360 derece panoramik ip güvenlik kamerası

Daha çok ofislerde fabrikalarda giyim mağazalarında kullanılan balıkgözü kameralar veya panoramik lensler ile geniş ortak alanları görüntüleyip kayıt edebilirsiniz.

Tek bakış açılı kameralar ile belirli ve kısıtlı bir alan görüntülenebilmektedir. Hareketli kameralar ise manüel kontrol edilebilen kameralar olduğu için genellikle sabit görüntülenmek istenen bölge dışındaki birçok nokta da görüntülenebilir. Bu durumda sabit veya sürekli olarak görüntülenmek istenen bölgedeki hareketlerin kaçırılma olasılığı çok yüksektir. Bu bilgilere dayanarak, balıkgözü kameraların oldukça avantajlı olduğunu söyleyebiliriz.

Balıkgözü kameralar, hem sabit kamera hem de hareketli kamera olarak 2 işlev görmektedir. Operatörler bu kameraların üzerinde bulunan doğrultma (dewarping) ve elektronik PTZ (E-PTZ) özellikleri sayesinde, 360 derecelik görüntü alanı içerisinde istenilen herhangi bir bölgeyi görüntüleyip, o bölgeyezoom yapabilmektedir.

Elektronik PTZ teknolojisi sayesinde, 360 derecelik görüntü üzerinde sanal PTZ yapılabilir. Dolayısıyla sektörde bildiğimiz standart PTZ kameraların motor mekanizmalarından arınmış olunmaktadır.

Panoramik kameralar, bir veya birden fazla lens ile hem 180 derece hem de 360 derece panoramik görüntü elde etmenizi sağlamaktadır. Balıkgözü kamera ise tek lens ile görüntü sunar. Bu kameralar, yukarıda bahsettiğimiz gibi doğrultma tekniği kullanmaktadır.

Bir balıkgözü kameradan alınan çözünürlük performansı, sabit kameradan alınan çözünürlük performansı ile eş değer değildir. Bunun nedeni ise dikdörtgen bir imaj sensöründen, dairesel 360 derecelik bir görüntü elde edilmesidir. Kısaca matematiksel bir açıklama yapmak gerekir ise; 5 megapiksel çözünürlük 2592 x 1944 pikseldir. Elde edilmeye çalışılan dikdörtgen görüntü, çapı 1944 piksel olan daireye sığdırıldığı zaman görüntü kırpılabilir. 5 megapiksellik bir balıkgözü kameradan elde edilen gerçek çözünürlük bu dairenin alanında kalan pikseldir. Bahsedilen çözünürlük ortalama 2.9 megapiksel mertebelerindedir. 360 derecelik görüntü ise doğrultulduğunda bu çözünürlük D1–2 megapiksel arasında değişkenlik gösterecektir

Faydaları nelerdir?
*Balıkgözü kameralar sayesinde hiçbir
kör nokta kalmadan 360 derecelik bir görüntü arşivlenebilmektedir.
*Birden fazla video analiz uygulamasını tek bir balıkgözü kamera üzerinde çalıştırıp, aynı anda birçok
alarm durumu takip edilebilmektedir.
*Birkaç sabit kameranın yerini alabilecek balıkgözü kameralar, hem bant genişliğinde kullanımını hem de depolanacak görüntü alanının azalmasını sağlamaktadır. Ayrıca işletmeye bakım operasyonunda birçok kolaylık ve
maliyet avantajı sağlamaktadır.

Görüntü doğrultma teknikleri nelerdir?
Görüntü doğrultma (dewarping) iki ayrı teknik ile gerçekleştirebilir. Birincisi, balıkgözü kameranın kendi üzerinde görüntü doğrultma, ikincisi profesyonel kayıt & yönetim CCTV yazılımı (VMS) üzerinden görüntü doğrultma şeklindedir.

Her sistemin, teknolojinin kendine göre avantajları ve dezavantajları mevcuttur.

Balıkgözü kamera üzerinde görüntü doğrultma sayesinde, istenilen miktarda sanal görüntü oluşturulabilmektedir.

Kamera üzerinde görüntü doğrultma işleminin dezavantajı ise geçmişe dönük360 derece görüntü alınamamasıdır.

Balıkgözü kameranın görüntü doğrultması VMS üzerinden yapıldığı zaman geçmişe dönük görüntüler alınabilmekte, elde edilen 360 derece görüntüler üzerinde PTZ (Pan, Tilt & Zoom) yapılabilmektedir. Bu işlemin VMS üzerinden gerçekleştirilmesinin en büyük artısı ağ üzerinde birden fazla istemcisinin bu görüntülere erişebilmesidir

Dezavantajları nelerdir?
Balıkgözü kameraların hem işletmesel hem de operasyonel avantajları bulunmasına rağmen hala çözülemeyen bazı dezavantajları da mevcuttur. Bu kameralarda, görüntüyü tek bir lens üzerinden alabilmek için görüntünün kenarlarına doğru bozulmalar oluşmaktadır. Ayrıca, imaj sensörü üzerinde bulunan bütün pikselleri kullanmamaktadırlar. Bu da görüntünün merkezden uzaklaştıkça bozulmasının nedenlerinden biri olarak görülebilir. Her ne kadar balıkgözü kameranın megapiksel sensörü bulunsa da görüntü büyütüldüğü ve kenarlara doğru geldiği zaman, ekranda hareket eden obje ve insanların görüntüsünde dağılmalar gerçekleşmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir